منو اصلی
ضوابط سه سازمان بیمه گر
آخرین مقالات من
پیوند های سایت
امکانات
*توجه: آمار بازدید به ازای هر شخص می باشد،
به این معنی که به ازای هرچندبار بازدید سایت در طول یک روز توسط یک نفر، به تعداد آمار بازدید فقط یکی اضافه می شود


افراد آنلاین: 5 نفر
بازدید امروز: 137 نفر
بازدید دیروز: 173 نفر
تعداد کل بازدید: 447358 نفر

مشاهده شماره خبر648

عنوانمراقب باشید! درکنار عطار نیشابوری ،15000 عطار دیگر درکشور غزل نسخه را می سرایند!!
متن
قدس انلاین گزارش می دهد

تجویز موادمخدرازطرف عطاریها/فعالیت غیرمجاز15هزارعطارباشی/جای خالی نظارت برای حفظ جان مردم!

قدس انلاین-قاانی:افزایش بی حساب وکتاب عطاری ها درشهرهای بزرگ تا انجا پیش رفته که امروزرئیس گروه مطالعات سازمان پزشکی قانونی از فروش مواد مخدر در برخی از عطاریها خبر می دهد.

به گزارش قدس انلاین با غلبه طب جدید بر طب سنتی چند سال پیش کار عطاریها کساد شد اما با اقبال مجدد بیماران به این روش سنتی شاهد رونق دوباره ان در شهرها بودیم بطوریکه در حال حاضر هیچ گونه امار دقیق و موثقی از تعداد عطاریها در کشور وجود ندارد وهمین مساله باعث سوءاستفاده عطاریهای بی مجوز و کاسبکارانه برخی سودجویان شده است. در طی سال های اخیر نیز هرکدام از نهادهای مسئول، وظیفه ساماندهی عطاری ها را بر عهده دیگری انداخته است و هم اکنون معلوم نیست که کدام یک از وزارتخانه های بهداشت، صنعت و تجارت و یا کشاورزی، متولی اصلی نظارت بر فعالیت عطاری های سراسر کشور است.
*فروش مخدر در عطاریها!
در حالی که بسیاری از داروخانه های سطح شهرها از فروش داروهای شیمیایی بدون نسخه پزشک اجتناب می کنند و البته قوانینی هم برای برخورد با داروخانه های متخلف تدوین شده است، اما این قوانین و این گونه نظارت ها در حوزه فروش داروهای گیاهی، سفت و سخت نیست و همین ضعف برخورد با فروشندگان غیرمجاز داروهای گیاهی باعث شده است، بسیاری از عطاری های غیرمجاز، حاشیه امنی برای ادامه فعالیت های غیرقانونی خود احساس کنند.
به گفته دکتر محمدرضا قدیرزاده، رئیس گروه مطالعات سازمان پزشکی قانونی، داروهایی که به عنوان ترک اعتیاد گیاهی در عطاریها فروخته می شود، اکثرا دارای داروهای شیمیایی و اعتیاد آور است و برخی از بیماران معتاد نیز می گویند از این عطاریها، مواد مخدر تهیه می کنند.
او در ادامه سخنانش به فروش مواد مخدر در عطاریها اشاره کرد و گفت: عدم نظارت بر این واحدها باعث شده که فروش مواد مخدر نیز در این مراکز دیده شود. گزارشهای غیر رسمی ما نشان می دهد عطاریها حتی مواد فروشی نیز می کنند. بعضا دیده شده بیماران معتاد، برای تهیه مواد مخدر، آدرس عطاری می دهند. متاسفانه برخورد با عطاریها، چندسازمانی شده و مشخص نیست کدام سازمان باید با آنها برخورد کند و تداخل در حوزه اعتیاد، باعث این مشکلات شده است.
قدیرزاده درباره گستره زمانی مصرف این قبیل داروهای ترک اعتیاد گیاهی گفت: "اینها می گویند در یک ماه ترک می دهند، در حالی که با مصرف کردن این قبیل داروها، میزان مصرف باز هم بیشتر می شود. آنها همچنین تبلیغ می کنند ما از FDA مجوز داریم، به سایت FDA سازمان دارویی آمریکا نیز مراجعه کنید، می بینید چنین داروهایی ثبت نشده و وزارت بهداشت نیز چنین داروهایی را هرگز تایید نکرده است.
وی در تشریح بخشی از یافته های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی درباره گیاهان دارویی ترک اعتیاد که در تهران توزیع می شود اظهار کرد: طبق این یافته ها، بیش از 90 درصد از داروهای ترک اعتیاد گیاهی در عطاریها، حاوی داروی شیمیایی دیفنوکسیلات است. همچنین آزمایشهای پزشکی قانونی نشان می دهد فراوانی داروهایی شیمیایی و اعتیادآوری مانند ترامادول و کدئین در داروهای گیاهی ترک اعتیاد که در عطاریها توزیع می شود، به ترتیب 68 و 93 درصد است.
*نسخه‌های غیرمجاز 15 هزار عطارباشی
در شرایطی که چندی پیش جعفر میرفخرایی دبیر انجمن داروهای گیاهی درباره امار عطاریها در کشور اظهار کرد:‌از میان ۲۰ هزار عطاری شناسایی شده در ایران ۴ هزار و ۷۰۰ عطاری به صورت مجاز در ۱۵ استان کشور فعالیت می‌کنند و بقیه غیرمجاز به تجویز دارو می پردازند.
دکت