منو اصلی
ضوابط سه سازمان بیمه گر
آخرین مقالات من
پیوند های سایت
امکانات
*توجه: آمار بازدید به ازای هر شخص می باشد،
به این معنی که به ازای هرچندبار بازدید سایت در طول یک روز توسط یک نفر، به تعداد آمار بازدید فقط یکی اضافه می شود


افراد آنلاین: 2 نفر
بازدید امروز: 17 نفر
بازدید دیروز: 57 نفر
تعداد کل بازدید: 408873 نفر

مشاهده شماره خبر7451

عنوانکارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو اراک اعلام کرد؛ عسل تقلبی تنها با روش آزمایش قابل تشخیص است
متن

علیرغم تمام مزایا و خواص این ماده معجزه گر هیچ راهی برای تشخیص عسل اصل و تقلبی جز آزمایش دقیق آن وجود ندارد و همین مساله منجر به ایجاد برخی باورهای اشتباه در بین مردم و سو استفاده برخی افراد سودجو از عدم آگاهی اکثر هم میهنان شده است.

به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک،  محدثه آصفری کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو اراک بیان کرد: عسل ماده طبیعی شیرینی است که از گل های مختلف یا از شیره سایر اندام های گیاهان تهیه می شود. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز هستند و میزان کالری آن حدود ۳۰۴ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است.

میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل متفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند. عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی و مقداری آنزیم و رایحه های معطر است.

آصفری افزود: علیرغم تمام مزایا و خواص این ماده معجزه گر هیچ راهی برای تشخیص عسل اصل و تقلبی جز آزمایش دقیق آن وجود ندارد و همین مساله منجر به ایجاد برخی باورهای اشتباه در بین مردم و سو استفاده برخی افراد سودجو از عدم آگاهی اکثر هم میهنان شده است.

کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی ادامه داد: کیفیت و اصالت عسل را نمی‌توان بر حسب رنگ و مزه آن شناسایی کرد. عسل براساس تهیه آن از یک یا چند گل، دارای انواع تک گل و چند گل است. عسل گل های مختلف رنگ و طعم متفاوتی دارند و رنگ آن‌ها از سفید، کهربایی و حتی قهوه ای و سیاه متغیر است. عسل های روشن طعم ملایم و عسل‌های تیره طعمی تندتر دارند.

آصفری گفت: متاسفانه امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و رشد جمعیت امکان تولید عسل صد درصد طبیعی محدود شده است.

موم ماده ای است که به وسیله غدد موم ساز زنبور عسل ساخته می شود. مکانیزم تولید موم فرایندی پیچیده است که مستلزم وجود میزان مناسب آنزیم در بدن زنبور است. به همین دلیل از جهت مقرون به صرفه نبودن این کار و همچنین برای این که زنبور زمان زیادی صرف تهیه این ماده نکند موم را به شکل صنعتی (مصنوعی) نیز تولید می‌کنند و در کندو می‌گذارند. پس موم عسل دلیلی بر اصل بودن آن نخواهد بود. نه تنها موم، بلکه عسل نیز به روش مصنوعی قابل تولید است و بدون دخالت زنبور ساخته می شود.

آصفری بیان کرد: میزان چسبندگی، سرعت حل شدن در آب، طعم، بو یا عطر، حرارت دادن، شفافیت و شکست نور، تست جذب روی نان یا کاغذ و بسیاری از روش های دیگر که برای آزمایش اصالت عسل بیان می شود راهکارهایی کاملا غیر علمی و ناکارآمد است./
تاریخ درج1398:07:13
کلمات کلیدی
بازدید14
گروهاخبار عمومي