منو اصلی
ضوابط سه سازمان بیمه گر
آخرین مقالات من
پیوند های سایت
امکانات
*توجه: آمار بازدید به ازای هر شخص می باشد،
به این معنی که به ازای هرچندبار بازدید سایت در طول یک روز توسط یک نفر، به تعداد آمار بازدید فقط یکی اضافه می شود


افراد آنلاین: 5 نفر
بازدید امروز: 113 نفر
بازدید دیروز: 176 نفر
تعداد کل بازدید: 722954 نفر

مشاهده شماره خبر7880

عنوان خبر خوش رئیس سازمان غذاودارو: داروهای جدید وارد فهرست دارویی و بیمه‌ای کشور می‌شود
متن

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از باز شدن فهرست دارویی و بیمه‌ای کشور خبر داد و گفت: یک نوع داروی بیماران SMA به عنوان اولین دارو پس از سه سال وارد این فهرست شد.

دکتر بهرام دارایی در گفت‌وگو با ایفدانا با اشاره به اینکه پیش از انقلاب شرکت های چند ملیتی در کشور دارو را تولید می کردند که پس از انقلاب همه آنها از ایران رفتند، گفت: جوانان متخصص به سرعت ورود کردند و توانستند نیازهای کشور را با تولید داخل پاسخ دهند، به طوری که در جنگ تحمیلی نیز به خوبی این موضوع را مدیریت کردیم و علیرغم تمام مشکلات در زمان جنگ درمورد دارو دچار بحران نشدیم.

ظرفیت شرکت های داروسازی ۲ برابر تولید موجود
وی افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی خودکفایی در تولید یک سری از محصولات با فناوری بالاست و صنعت داروسازی یکی از رشته های ویژه و خاصی است که خوشبختانه امروز از لحاظ عددی ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز شامل سالانه ۵۰ میلیارد عدد دارو را تولید می‌کنیم که البته ظرفیت شرکت‌های داروسازی دو برابر این رقم است.


رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه کیفیت دارو به‌عنوان یک بحث ویژه و خاص دنبال می شود، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به کیفیت مطلوب در تولیدات داروهایمان بپردازیم نیازمند اقدامات خاصی است که یکی از این مسیرها  صادرات است؛ وقتی که شرکت‌های ما می‌توانند داروی خود را به اقصی نقاط دنیا صادر کنند یعنی توانسته‌اند تمام مراحل کمی و کیفی را طی کنند، بنابراین اگر این مسیر را باز کنیم حتماً شاهد نتایج مثبت آن خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان داخلی طی این سال‌ها اکثر نیاز کشور را برطرف کرده اند اما مطمئنا در مورد ارتقاء کیفیت باید کارهای بیشتری انجام بگیرد که این موضوع در برنامه ما وجود دارد.


دکتر دارایی با اشاره به اینکه در تواید داروهای داخلی حداقل‌های کیفی کشورهای اروپایی و غربی رعایت می شوند، عنوان کرد: داروهای تولید داخل کیفیت لازم را دارند چنانچه درمورد واکسن‌های داخلی اصلا نمی‌توان به کیفیت آن شک کرد و به زودی مجوزهای بین المللی را نیز دریافت خواهند کرد.


وی ادامه داد: در خصوص یک سری داروهای خاص، ویژه بیماران مزمن و یا صعب العلاج که مدام نوع خاصی از دارو را مصرف می‌کنند، سیستم بیولوژیک بدن جوری است که وقتی با آن ارتباط پیدا کند نباید آن را قطع کرد ما هم این را قبول داریم و در این خصوص سعی میکنیم وقتی درمان با یک نوع خاصی از دارو شروع شده بتوانیم آن را تامین کنیم.


معاون وزیر بهداشت درخصوص نرخ بالای برخی داروهای وارداتی توضیح داد: به دلیل حمایت از دارویی که در داخل کشور تولید می‌شود، یارانه‌ دارو به نوع مشابه وارداتی تعلق نمی‌گیرید، البته برنامه های خوبی در بودجه ۱۴۰۱ با صحبت‌هایی که در کمیسیون تلفیق صورت گرفته است مدنظر داریم تا بتوانیم هم به لحاظ بیمه‌ای و هم به لحاظ تهیه برای بیماران اجرایی کنیم.

داروهای جدید بیماران صعب‌العلاج وارد فهرست دارویی و بیمه ای می شوند
وی در پایان از بازنگری در فهرست دارویی و بیمه‌ای خبر داد و گفت: با همکاری نهادهایی همچون شورای عالی بیمه و معاونت درمان، فهرست داروهای تحت پوشش بیمه بروز رسانی و برخی داروها از این فهرست حذف و برخی داروهای جدیدتری وارد لیست بیمه خواهد شد تا بتوانیم دغدغه بسیاری از بیماران و پزشکان حل کنیم، متاسفانه طی ۳ سال گذشته فهرست دارویی کشور بسته شده بود و اجازه ورود داروهای جدید را نداده بودند که مشکلاتی را ایجاد کرده بود، درحال حاضر این فهرست را باز کرده‌ایم تا داروهای جدید و مخصوصاً داروهای بیماران صعب‌العلاج را وارد فهرست کنیم که یکی از آنها داروی بیماران SMA است که با دستور رئیس‌جمهور وارد فهرست می‌شود.

تاریخ درج1400:12:02
کلمات کلیدی
بازدید107
گروهاخبار عمومي